İnstagram iş için Nasıl Kullanılır: Pratik Bir Adım Adım Kılavuz

Her ay bir milyardan fazla kişi İnstagram kullanıyor ve bunların yaklaşık% 90’ı en az bir işletmeyi takip ediyor. Bu, 2022’de İnstagram iş için kullanmanın hiç akıllıca olmadığı anlamına geliyor.

İnstagram, 10 yılı aşkın bir süredir bir fotoğraf paylaşım uygulamasından bir ticari faaliyet merkezine dönüştü. Markalar İnstagram Canlı yayınlarında bağış toplayanlar çalıştırabilir, profillerinden mağazalar açabilir ve kişilerin hesaplarından rezervasyon yapmalarına izin verebilir. Uygulamadaki yeni iş araçlarının, özelliklerinin ve ipuçlarının güncellemeleri oldukça rutin hale geldi.

Bununla birlikte, özellikle bir İnstagram işletme hesabı işletmek işinizin yalnızca bir yönüyse, takip edilmesi çok şey olabilir. Bu yüzden burada her şeyi bir araya getirdik.

Sıfırdan bir hesap oluşturmaktan başarınızı ölçmeye kadar İnstagram uygulamasını iş için nasıl kullanacağınızı öğrenin.

İnstagram iş için nasıl kullanılır: 6 adım

 • Adım: Bir İnstagram işletme hesabı edinin
  Sıfırdan yeni bir hesap başlatın veya aşağıdaki adımları izleyerek kişisel hesaptan işletme hesabına geçin.
 • İnstagram işletme hesabına nasıl kayıt olunur:
 • İOS, Android veya Windows için İnstagram uygulamasını indirin.
 • Uygulamayı açın ve Kaydol’a dokunun.
 • E-posta adresinizi girin. Facebook Facebook hesabınıza İnstagram işletme hesabınızı bağlamak istiyorsanız veya birden fazla kullanıcıya erişim izni vermeyi planlıyorsanız, kaydolmak için bir yönetici e-posta adresi kullandığınızdan emin olun veya Facebook ile Giriş yap öğesine dokunun.
 • Kullanıcı adınızı ve şifrenizi seçin ve profil bilgilerinizi doldurun. Facebook ile giriş yaptıysanız, oturum açmanız istenebilir.
 • İleri’ye dokunun.

Tebrikler! Kişisel bir İnstagram hesabı oluşturdunuz. Bir işletme hesabına geçmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Kişisel bir hesabı İnstagram işletme hesabına nasıl geçirebilirim:

 • Profilinizden sağ üst köşedeki hamburger menüsüne dokunun.
 • Ayarlar’a dokunun. Bazı hesaplar bu menüden Profesyonel Hesaba Geç’i görebilir. Eğer yaparsan, ona dokun. Aksi takdirde, bir sonraki adıma geçin.
 • Hesap’a dokunun.
 • İşletmeyi seçin (Yaratıcıyı seçmeniz sizin için mantıklı değilse).
 • Facebook Facebook ve İnstagram işletme hesaplarınızı bağlamayı planlıyorsanız, hesabınızı Facebook Sayfanıza bağlama adımlarını izleyin.
 • İşletme kategorinizi seçin ve ilgili iletişim bilgilerini ekleyin.
 • Bitti’ye dokunun.
 1. Adım: Kazanan bir İnstagram stratejisi oluşturun
  Hedef kitlenizi tanımlayın
  İyi bir sosyal medya stratejisi, kitlenizi sağlam bir şekilde anlamakla başlar.

Platformu kimin kullandığına dair bir fikir edinmek için İnstagram kitle demografisini araştırın. Örneğin, 25-34 yaşındakiler sitedeki en büyük reklam kitlesini temsil eder. Müşteri tabanınızla örtüşen kilit segmentleri belirleyin veya etkin nişlerde bileyin.

Hedef pazarınızı tanımlamak, herhangi bir pazarlama aracı için pazarlama stratejinizin en önemli parçalarından biri olduğundan, tüm ayrıntıları açıklayan adım adım bir kılavuz oluşturduk. İşte kısa versiyon:

Sizden kimin satın aldığını belirleyin.

Sizi orada kimin takip ettiğini öğrenmek için diğer sosyal medya kanallarınızdaki analizleri kontrol edin.
Rakip araştırması yapın ve hedef kitlelerinizin nasıl değiştiğini karşılaştırın.
Kitlenizde kimin olduğunu bilmek, içerik oluşturmak için sizi daha iyi bir konuma getirir. Müşterilerinizin yayınladığı ve etkileşimde bulunduğu içerik türüne bakın ve bu bilgileri yaratıcı stratejinizi bilgilendirmek için kullanın.

Hedefler ve hedefler belirleyin

İnstagram stratejiniz, platformda neyi başarmayı umduğunuzu belirlemelidir.

İş hedeflerinizle başlayın ve İnstagram uygulamasının bunları gerçekleştirmenize nasıl yardımcı olabileceğini belirleyin. Hedeflerinizin Belirli, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, Alakalı ve Zamanında olmasını sağlamak için akıllı çerçeveyi uygulamanızı öneririz.

Doğru performans metriklerini takip edin

Hedefleriniz tanımlandığında, izlenmesi gereken önemli sosyal medya ölçümlerini belirlemek daha kolaydır.

Bunlar her işletme için farklılık gösterir, ancak geniş anlamda sosyal dönüşüm hunisiyle ilgili metriklere odaklanmayı planlayın.

Hedeflerinizi müşteri yolculuğundaki dört aşamadan birine hizalayın:

Farkındalık: Takipçi büyüme oranı, gönderi gösterimleri ve ulaşılan hesaplar gibi ölçümleri içerir.
Katılım: Katılım oranı (beğenilere ve yorumlara göre) ve yükseltme oranı (paylaşımlara göre) gibi metrikleri içerir.
Dönüşüm: Dönüşüm oranına ek olarak, buna tıklama oranı ve hemen çıkma oranı gibi metrikler de dahildir. Ücretli reklamlar kullanıyorsanız, dönüşüm metrikleri tıklama başına maliyet ve BGBM’Yİ de içerir.
Müşteri: Bu metrikler, müşterilerin elde tutma, tekrarlanan müşteri oranı vb. Gibi gerçekleştirdiği eylemlere dayanır.

İçerik takvimi oluşturma

Hedef kitleniz ve hedefleriniz belirlenerek İnstagram üzerinde amaca uygun yayın yapmayı planlayabilirsiniz. İyi planlanmış bir sosyal medya içerik takvimi, önemli tarihleri kaçırmamanızı sağlar ve yaratıcı prodüksiyon için yeterli zaman ayırmanıza olanak tanır.

Önemli olayları çizerek ve araştırarak başlayın. Bu, tatil planlaması veya Kara Tarih Ayı, okula dönüş veya vergi mevsimi gibi dönemleri veya Salı veya Uluslararası Kedinize Sarılma Günü gibi belirli günleri içerebilir. Müşterilerinizin belirli durumlar için ne zaman planlama yapmaya başladığını görmek için satış verilerine bakın.

Bir dizi halinde oluşturabileceğiniz temalar veya düzenli taksitler geliştirme fırsatları arayın. Bazılarının dediği gibi “içerik kovaları”, oluşturmayı fazla düşünmek zorunda kalmadan belirli kutuları işaretlemenize izin verir. Önceden ne kadar çok planlama yaparsanız, düzenli içerik üretebilecek ve son dakika veya planlanmamış etkinliklere o kadar iyi yanıt verebileceksiniz.

Takipçileriniz çevrimiçi olduğunda yayınlamayı planlayın. Haber akışı algoritmaları ”güncelliği” önemli bir sıralama sinyali olarak gördüğünden, insanlar aktif olduğunda yayın yapmak organik erişimi iyileştirmenin en iyi yollarından biridir.

Bir İnstagram işletme hesabıyla, kitleniz için en popüler olan gün ve saatleri kontrol edebilirsiniz:

 • Profilinizden İçgörüler’e dokunun.
 • Hedef Kitlenizin yanında Tümünü Gör’e dokunun.
 • En Aktif Zamanlar’a gidin.
 • Belirli bir saatin öne çıkıp çıkmadığını görmek için saatler ve günler arasında geçiş yapın.
 1. Adım: İş yapmak için İnstagram profilinizi optimize edin
  Bir İnstagram işletme profili, çok şey başarmanız için size az miktarda alan sağlar. Markanız hakkında daha fazla bilgi edinmek, web sitenizi ziyaret etmek ve hatta randevu almak için İnstagram kullanıcılarının gittiği yer burasıdır.

Harika bir biyografi yazın

Biyografinizi okuyan insanlar profilinizi ziyaret edecek kadar meraklıydı. Öyleyse onları bağlayın ve neden sizi takip etmeleri gerektiğini gösterin.

150 Karakter veya daha kısa bir sürede İnstagram biyografiniz markanızı tanımlamalı (özellikle açık değilse) ve marka sesinizi sergilemelidir.

İşletmeler için etkili bir İnstagram biyografisi oluşturmak için tam bir kılavuzumuz var, ancak işte bazı hızlı ipuçları:

 • Düz noktaya kadar kesin. Kısa ve tatlı oyunun adıdır.
 • Satır sonlarını kullanın. Satır sonları, farklı türde bilgiler içeren bıos’u düzenlemenin iyi bir yoludur.
 • Emojiyi dahil et. Doğru emoji yerden tasarruf edebilir, kişilik katabilir, bir fikri güçlendirebilir veya önemli bilgilere dikkat çekebilir. Markanız için doğru dengeyi bulduğunuzdan emin olun.
 • Bir CTA ekleyin. İnsanların bağlantınıza tıklamasını ister misiniz? Onlara neden yapmaları gerektiğini söyle.

Profil resminizi optimize edin

İnstagram iş için kullanılırken çoğu marka logosunu profil resmi olarak kullanır. Tanınmaya yardımcı olmak için resminizi sosyal medya platformlarında tek tip tutun.

Profil fotoğrafınız 110 x 110 piksel olarak görüntülenir, ancak 320 x 320 pikselde saklanır, bu nedenle yüklemeyi hedeflemeniz gereken boyut budur. Çoğu profil simgesi gibi, fotoğrafınız da bir daire ile çerçevelenecektir, bu yüzden bunu dikkate aldığınızdan emin olun.

Bio’daki tek bağlantınızı akıllıca kullanın

10.000’den az takipçisi olan hesaplar için İnstagram üzerinde organik tıklanabilir bir bağlantı gönderebileceğiniz tek yer burasıdır. Bu yüzden bir tane eklediğinizden emin olun! Web sitenize, en son blog gönderinize, geçerli bir kampanyaya veya özel bir İnstagram açılış sayfasına bağlantı verin.

İlgili iletişim bilgilerini ekleyin

İnstagram for Business’ı kullanırken, kişilerin doğrudan profilinizden sizinle iletişim kurması için bir yol sağlamak önemlidir. E-posta adresinizi, telefon numaranızı veya fiziksel adresinizi ekleyin.

İletişim bilgilerini eklediğinizde İnstagram, profiliniz için ilgili düğmeleri (Arama, Kısa Mesaj, E-posta veya Yol Tarifi Al) oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir