Zaman Yönetimi için 7 tavsiye – Daha Kısa Sürede Daha Fazlasını Yapın

İşte zaman yönetimi için yedi hızlı ipucu. Zaman yönetimi için bu yedi ipucu, başarılı zaman yönetiminin nihai sırları olmasa da, zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Öyleyse şu yedi ipucuna bir bakalım.

Zaman Yönetimi için 7 tavsiye

1) Bir hedef belirleyin ve bunu yapmayı planlayın. İkincisi, neler yapabileceğinizi öğrenin ve planınızı takip edin. Üçüncüsü, ilerlemeyi ölçmek ve üzerinde çalıştığınız şeyi kaydetmek için zaman kartları veya zamanlayıcılar gibi araçları kullanın.

2) Zaman yönetimi için ikinci ipucu, programınızı düzenli tutmaktır. Öğrenciyseniz, tüm sınıf notlarınızı her gün aynı saatte almaya çalışın. Evde kalan bir ebeveynseniz, her gün bir organizasyon yapmak için biraz zaman ayırdığınızdan emin olun. Programınızı düzenli tutun ve her şey olması gerektiği gibi olmalıdır. Zaman yönetimi küçük şeylerle ilgilenmeyi içerir.

3) Zaman yönetimi için üçüncü ipucu, sizin için neyin önemli olduğuna dair net bir fikre sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Bazen insanların programları o kadar çılgındır ki, önemli şeyleri zaten yoğun programlarına sığdırmaya çalışırlar. Sizin için en önemli olanı bulmanız gerekiyor. Neyin önemli olduğunu öğrendikten sonra, en önemli olanı yapmak için her gün biraz zaman ayırın. Bu, büyük bir fark yaratan küçük şeyleri yapmak için çok zaman kazandıracaktır.

4) Zaman yönetimi için dördüncü ipucu, her gece yeterince uyuduğunuzdan emin olmaktır. Uyku yoksunluğu büyük bir zaman yönetimi sorunudur. Uyanıkken, çalışmaya çalışıyorsun, bu da daha hızlı çalıştığın ve daha az mola verdiğin anlamına gelebilir. Yeterince uyuyamazsan, net ve verimli düşünemezsin. Uyumazsan, olmak istediğinden daha sinirli ve daha az üretken olabilirsin.

5) Beşinci ipucu, işi ne zaman yapmayı planladığınızı planlamaktır. Bazı insanlar önceden planlama yapmama ve projeleri zamanında bitirmeme alışkanlığına sahiptir. Eğer plan yapmazsan, yoldan çıkma riskiyle karşı karşıya kalırsın. Bunu önlemek için takviminizde çalışmayı planlayın ve buna bağlı kalın. Ayrıca planlamak için haftanın başında biraz zaman ayırmak isteyebilirsiniz. Böylece, bütün bir haftalık işi bir gecede halledebilirsin.

6) Altıncı ipucu, yapmanız gereken görevleri size hatırlatmak için bir hatırlatıcı veya alarm kullanmaktır. Çalışma programınızı akıllı telefonunuzda veya tabletinizde tutma alışkanlığına kolayca girebilirsiniz. Bu cihazlar, önemli randevularınız veya yalnızca önemli metin mesajlarınız ve hatırlatıcılarınız olduğunda görmenizi sağlar. Bu zaman yönetimi ipuçlarıyla en önemli şeyleri yapabilir ve zamanınızı en verimli şekilde kullanabilirsiniz. En önemli şeyleri planlamayı ve yapmayı hatırlarsanız zaman yönetimi zor olmak zorunda değildir.

7) Zaman yönetimi için yedinci ipucu, kendiniz için zaman ayırmanız gerektiğidir. Daha fazla kendi kendine zaman geçirmek istiyorsanız, bu son derece önemlidir. Özellikle çoğu insan gibiyseniz ve çoklu görev yapıyorsanız, kendinize ne kadar zaman harcadığınıza şaşıracaksınız. Çoklu görev yapmaya eğilimliyseniz veya bir şey düşünmek için bir dakikalığına durmayı zor buluyorsanız, muhtemelen kendiniz için yeterli zamanınız yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.