Hava Kirliliğini Azaltmak için ne yapabiliriz? Hava Kirliliğini azaltmak için 9 tavsiye

Hava kirliliği gelişmiş ülkelerde daha yaygın olan bir sorundur. Bununla birlikte, daha az kaynağa sahip gelişmekte olan ülkelerde de olabilir. Birçok üçüncü dünya ülkesindeki hava kirliliği Amerika Birleşik Devletleri’nden daha kötüdür. Kirliliğin olumsuz etkilerini en aza indirmek için kullanabileceğiniz hava kirliliğini azaltmak için dokuz ipucu.

Hava Kirliliğini Azaltmak için 9 tavsiye

  1. Gün boyunca içeride geçirdiğiniz süreyi azaltın. Ciddi sağlık sorunları ve hastalıkları; kirleticilere maruz kalmanızı azaltmak için, evde iç mekanlarda geçirdiğiniz süreyi sınırlandırmaya çalışın. Her gün evden sadece on dakika geçirmek, iç mekan hava kirliliğinizi önemli ölçüde azaltabilir.

2) Var olan farklı kirlilik türleri hakkında bilgi edinin. Tüm fabrikaların zararlı emisyon ürettiğini düşünebilirsiniz, ancak hepsi üretmez. Bazı endüstriler, Çevre Koruma Ajansı tarafından tehlikeli olarak görülmeyen zehirli gazları atmosfere salmaktadır. Bu yüzden farklı kirlilik türleri hakkında bilgi edinmek önemlidir, böylece hangilerinden kaçınacağınızı bilirsiniz. Çeşitli kirlilik kaynaklarının hava kirliliğine nasıl katkıda bulunduğunu anladıktan sonra, hava kirliliğini azaltmanın yolları hakkında daha iyi bir fikre sahip olacaksınız.

3) Evinizin etrafındaki ürünler ve eşyalar için tamamen doğal malzemeler seçin. Ürünleri satın aldığınızda, çoğu zaman kimyasal içeren sentetik malzemelerden yapılırlar. Bu maddeler, eğer onlara, kendinizi ifşa ederseniz birçok sağlık sorunları yaratabilir. Doğal malzemelerden yapılmış ürünler kullandığınızda, toksinlere ve hava kirleticilerine maruz kalmanızı azaltıyorsunuz demektir.

4) Evinizin etrafındaki hava kirliliğini azaltmak için hava temizleyicileri kullanın. Ne tür bir havayı temizlemeye çalıştığınıza bağlı olarak birçok farklı hava temizleyici mevcuttur. Bir hava temizleyici kullanarak. Hava temizleyicileri havadaki alerjenleri, tahriş edicileri, toz akarlarını ve diğer kirleticileri hava temizleyicinin kurulu olduğu yakın bölgeden temizleyebilir.

5) Kırmızı et ve hayvansal yağ tüketiminizi azaltın. Bu ürünler Amerika Birleşik Devletleri’nde hava kirliliğine bir numaralı katkı olarak kabul edilmektedir. Büyüme sürecinde kullanılan kimyasallar ve bunları tedavi etmek için kullanılan antibiyotikler su sistemine girecek, gölleri ve nehirleri ve nihayetinde okyanusu kirletecektir. Hayvanların neden olduğu hava kirliliğini azaltmak istiyorsanız, onları yemeyi bırakmanız gerekir.

6) Enerji tasarruflu cihazlar satın alın. Çalıştırmak için kullanacağı güç. Enerji tasarruflu cihazlar, daha uzun süre dayanacakları ve uzun vadede kendileri için ödeme yapacakları için paradan tasarruf etmenize de yardımcı olacaktır. Ek olarak, evinizdeki hava kirliliğini azaltmak istiyorsanız, herhangi bir egzoz gazı üretmeyen veya toksik olmayan malzemelerden yapılmış cihazlar satın almaya çalışın.

7) Ahşap ve kağıt tüketiminizi azaltın. Bunların her ikisi de çevreye zararlıdır. Kağıt, basıldığında, havaya tonlarca toksik kimyasal salgılar. Ahşap daha fazla kirlilik sonucu kağıt yerine yakılıyor.

8) Hava kirliliği monitörlerini her zaman takın. Hava kirliliği monitörleri, havada tam olarak ne olduğunu görmenizi sağlar. Çok fazla toz görürseniz veya şehrin üzerinde yeşilimsi veya sarımsı bir pus görürseniz, hava kirliliği monitörünü kapatın. Bunu yaparken, hava kirliliğini azaltmaya yardımcı olacaksınız. Bunu düzenli olarak yapın ve okumalarınızda düşüşler göreceksiniz.

9) son tavsiyem ise Araç filtrelerinizi düzenli olarak değiştirin. Benzin deposu olan bir araba kullanıyorsanız, filtreyi düzenli olarak değiştirin. Bu, tanktaki gaz miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Yakıtla çalışan bir araç yerine elektrikli bir araç (EV) satın almayı da düşünebilirsiniz. Elektrikli bir araç benzini daha az etkili bir şekilde yakar, böylece yakıt masraflarından tasarruf edersiniz. Ayrıca bir daha az yakıt masrafının rahatlığına sahip olacaksınız.

Bunlar hava kirliliğini azaltmak için sadece birkaç ipucu. İnternette bulabileceğiniz başka birçok çözüm var. Bununla birlikte, aktif bir hava kirliliği sorunu olan bir kasabada veya şehirde yaşıyorsanız, muhtemelen bir hava kalitesi monitörü almak ve gittiğiniz her yerde hava kirliliğini azaltmak için ipuçlarını takip etmek sizin yararınıza olacaktır. Bu monitörlerle havada tam olarak ne olduğunu bilecek ve buna göre nasıl tepki vereceğinizi bileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.